When you buy your favorite type of chocolate you are charged by how much you want. The cost is therefore a function, because it depends on the number of ounces of chocolate you buy. That is, for each input (weight in ounces), there is one output (cost, say in dollars). By contrast the price of a house is not a function of the lot size on which a house is built because houses on the same size lot may sell for many different prices.Describe an everyday situation between variables that is a function. Clearly explain why the relationship a function.Describe an everyday situation between variables that is not a function. Clearly explain why the relationship is not a function.




Why Choose Us

  • 100% non-plagiarized Papers
  • 24/7 /365 Service Available
  • Affordable Prices
  • Any Paper, Urgency, and Subject
  • Will complete your papers in 6 hours
  • On-time Delivery
  • Money-back and Privacy guarantees
  • Unlimited Amendments upon request
  • Satisfaction guarantee

How it Works

  • Click on the “Place Order” tab at the top menu or “Order Now” icon at the bottom and a new page will appear with an order form to be filled.
  • Fill in your paper’s requirements in the "PAPER DETAILS" section.
  • Fill in your paper’s academic level, deadline, and the required number of pages from the drop-down menus.
  • Click “CREATE ACCOUNT & SIGN IN” to enter your registration details and get an account with us for record-keeping and then, click on “PROCEED TO CHECKOUT” at the bottom of the page.
  • From there, the payment sections will show, follow the guided payment process and your order will be available for our writing team to work on it.